Разбрах

Като бик на червено...

Чакър обича да е в центъра...на вниманието

Сър Алекс помете всичко по пътя си, докато достигне до четвъртия съдия, на когото гневно поиска обяснение за червения картон на Нани. Шотландецът е видял всичко във футбола и въпреки че е кибритлия, рядко сме го виждали чак в такава светлина - нещо между ранния Кинг Конг и Вили Вуцов. Няма как този повратен момент от 56-та минута на мача между Юнайтед и Реал да не е най-дискутираната тема след сблъсъка на "Олд Трафорд". Но не бързайте да стреляте по съдията, той просто толкова си може.

Едва на 36, турският рефер Джунейт Чакър вече се радва на 12-годишна кариера като професионален съдия. Международните му изяви започват през есента на 2010-а, като от тогава комшията често се превръща в основно действащо лице на терена. Нещо от сорта - ако не дам някоя дузпа или не вдигна червен картон, все едно не съм бил там. Чакър обича да е център на внимание...

Още в дебюта му на Стария континент Барселона и Рубин направиха 1:1 с две попадения от дузпи. Види ли англичани, налита като бик на червено. Първи го изпитаха в Манчестър Сити през пролетта на 2011-а. Марио Балотели бе изгонен в реванша срещу Динамо Киев в Лига Европа и въпреки домакинската победа с 1:0, "гражданите" отпаднаха от надпреварата.

Миналата година изгони Джон Тери на "Камп Ноу" и даде дузпа за Барса, като "сините" оцеляха по чудо в полуфиналната среща реванш от Шампионската лига. Жълтите картони пък бяха общо 8, 6 от които на сметката на лондончани. На световното клубно първенство миналия декември срещу Коринтианс червения картон видя партньора на Тери в отбрана - Гари Кейхил. На Евро 2012 си навлече гнева на Ирландия, изгонвайки Кийт Андрюс минута преди края на редовното време срещу Италия, макар че "детелините" не играеха за нищо друго освен честта си. На полуфинала Испания - Португалия вдигна 9 жълти картона. Чакър изпрати под душовете и Стивън Джерард в световната квалификация с Украйна на "Уембли", като и тогава жълтите картони бяха 9?!

Да се чуди човек с какъв акъл Мишел Платини и неговите хора изпратиха точно турчина да вади горещите кестени на Юнайтед - Реал? Разбираме, че расизмът по стадионите и "черното тото" са най-наболелите теми, но нека Блатер и Платини си стегнат редиците. Ясно е, че около технологиите "Ястребово око" и "Голреф" става въпрос за стотици милиони, които ще потънат в джобовете на световната футболна върхушка, но когато говорим за съдийство, човешкият фактор е номер едно.

Иначе, за да завършим с грешника Чакър, ще споменем, че според бившия капитан на Юнайтед - Рой Кийн, картонът на Нани е бил "едно правилно решение"...