Титаничен Джокович детронира Краля на клея!

Титаничен Джокович детронира Краля на клея! Снимка: Getty Images

Новак Джокович направи подвиг и победи Рафаел Надал на неговия любим Ролан Гарос в полуфинала от надпреварата.

Краля на клея регистрира едва третата си загуба в турнира, който е печелил рекордните 13 пъти, а поражението му дойде след епична битка в 4 сета. Ноле надделя с 3:6, 6:3, 7:6(4), 6:2 в изключителен двубой, който ще бъде помнен дълго.

Във финала в неделя победителят ще срещне Стефанос Циципас, който по-рано в петък надделя над Саша Зверев с 3:2 сета.

Ако вземе трофея, Ноле ще се превърне в първия тенисист с поне два триумфа във всеки от турнирите от "Големия шлем".

Надал пък изпусна може би най-добрия си шанс да стигне първи до 21-вата титла от "Големия шлем", като засега остава с 20 и дели рекорда с Роджър Федерер.

В съботната вечер срещата започна кошмарно за Джокович, който загуби първите пет гейма, но впоследствие победи заслужено, тъй като беше видимо по-добрият на корта.

При 5:0 за Надал в първия сет изглеждаше, че ще се повтори сценарият от финала между двамата през миналата година, но сърбинът изравни играта и успя да върне три от геймовете, преди все пак да даде сета.

Втората част вече премина под диктовката на Джокович, който използва импулса от края на първия сет. Той направи ранен пробив, който обаче Надал веднага върна.

Последва нов пробив в полза на Ноле и той не допусна повече обрати в сета.

Третата част пък беше една от най-качествените в историята на турнира и предложи уникален тенис и от двамата.

Отново Новак проби първи, Рафа обаче се върна в сета, съперниците размениха по още един пробив и всичко се реши в тайбрек.

Там решаващ момент беше една грешка от воле на испанеца при 3:4, която даде преднина на Джокович, а той се възползва от нея.

В четвъртия сет Надал вече нямаше сили да се противопостави на уверения си противник, който още в началото поведе с пробив и 2:0 гейма и без да допуска колебания грабна победата.