Разбрах

Ще остане ли и този финал в историята?

Финалът за Карлинг Къп между Челси и Ливърпул през 2005 г. е един от най-драматичните в историята на надпреварата Снимка: Getty images

1967: Куинс Парк Рейнджърс - Уест Бромич 3:2

Турнирът започва седем години по-рано, именно през 1967 за първи път победителя се определя в един мач, който се играе на стадион „Уембли". Година по-рано същият стадион приема финала на световното първенство. През първото полувреме събитията следват своя естествен ход - третодивизионния Куинс Парк Рейнджърс губи с 0:2 от елитния Уест Бромич. Но с три гола през второто полувреме, единият от които след чудесна солова акция на Родни Марш, Куинс Парк Рейнджърс обръща мача и става първия третодивизионен тим, който печели важен трофей.

2005: Челси - Ливърпул 3:2

И за двамата мениджъри - Жозе Моуриньо на Челси и Рафаел Бенитес на Ливърпул това бе възможност да спечелят първи трофей начело на новите си тимове. И въпреки че подобни мачове между големи клубове не винаги оправдават очакванията този се оказа точно такъв. Само 42 секунди след старта Джон Арне Рийзе изведе Ливърпул напред. Тимът изглеждаше сигурен победител преди капитанът Стивън Джерард да вкара топката в собствената си врата десет минути преди края. Реакцията на Моуриньо бе красноречива - той сложи пръст пред устата си, сякаш да предупреди феновете на Ливърпул да запазят тишина. В продълженията попаденията на Дидие Дрогба и Матея Кежман осигуряват първата купа на Моуриньо в Англия. Антонио Нунес връща едно попадение за Ливърпул, но то се оказва твърде недостатъчно.

1969: Суиндън Таун - Арсенал 3:1

Успехът на Суиндън е оценяван като една от най-големите изненади в историята на турнира. Арсенал са елитен тим и абсолютен фаворит в двубоя, съперникът им е две нива по-надолу в професионалния футбол на Острова. „Артилеристите" тотално доминират в срещата, но въпреки това Суиндън успява да поведе чрез Роджър Смарт още в началото. Четири минути преди края Боби Гулд изравнява и Арсенал получава шанс да се пребори за трофея в продълженията. Там обаче Суиндън вкарва нови два гола чрез Дон Роджърс и печели първия си и единствен трофей от този турнир.

1961: Родъръм - Астън Вила 2:3

Първият финал за Купата на Лигата се играе в две срещи. Родъръм бие с 2:0 у дома, но на собствения си стадион Астън Вила вкарва гол повече и е първият тим, чието име е гравирано върху трофея. Любопитно е обаче че заради все още неизяснения регламент втория мач се играе след началото на сезон 1961/62. Така Астън Вила започва защитата на трофея си само осем дни след като го е спечелил.

2000: Лестър - Транмиър 2:1

Последният финал игран на стария „Уембли" е и третият финал, който Лестър играе за четири сезона. За техният съперник това бе първо подобно участие. Двата тима обаче традиционно трудно играеха един срещу друг. В двубой, изпълнен със сблъсъци, Лестър успя да поведе. След това Транмиър остана с десет души след като Клинт Хил бе изгонен заради две груби нарушения. Въпреки това Транмиър не се предаде и изравни в 77-та минута. След това Лестър вкара втори гол, който бе копие на първото им попадение и вдигна трофея. Успехът повиши репутацията на мениджъра им Мартин О'Нийл.

1988: Лутън - Арсенал 3:2

Два гола в последните десет минути и вдъхновяващото представяне на вратаря Анди Дибъл донесоха на Лутън първия му голям трофей. Арсенал започна с гол пасив след като Брайън Стейн отбеляза още в 13-та минута. Английският шампион обаче обърна резултата през второто полувреме с два бързи гола. Лутън се върна в мача с ново попадение, а в последствие спечели и трофея след втори гол на Брайън Стерн в последната минута.

1976: Манчестър Сити - Нюкасъл 2:1

Двубоят се помни заради попадението на Денис Туъртс, което едно от класическите отбелязвани в тези срещи. Сити поведе рано чрез гол на тийнейджъра Питър Барнс, още преди почивката Алън Гоулинг изравни. Туъртс отбеляза победния гол със задна ножица след фантастичен пас с глава на Томи Буут. По-късно Туъртс определи това попадение за най-доброто в кариерата си.

1993: Арсенал - Шефилд Уензди 2:1

Двата тима бяха съперници и на финала в турнира за ФА Къп, като първо бе изигран този за Карлинг Къп. Той ще бъде запомнен най-вече с празненствата след срещата. Шефилд поведе рано и малко неочаквано с гол на американския национал Джон Харкес, скоро след това Пол Мърсън изравни. След това Мърсън асистира за победното попадение на Стиви Мороу, което вероятно е било най-запомнящия се момент в кариерата на защитника. Авторът на победното попадение обаче пропусна финала за ФА Къп заради контузия получена от съотборника му Тони Адамс в радостта от спечеления трофей.

1991: Шефилд Уензди - Манчестър Юнайтед 1:0

Манчестър Юнайтед са носители на Купата на Англия и са големият фаворит в сблъсъка. Въпреки това победителят е Шефилд, който играе в долната дивизия. Единственото попадение бележи Джон Шеридън.

2007: Челси - Арсенал 2:1

Мениджърът на Арсенал Арсен Венгер твърдо вярва, че младият му отбор може да спечели трофея. Средната възраст на играчите на Арсенал е под 21 години, но въпреки това в определени периоди от срещата именно „артилеристите" са тима, който доминира. Те бележат първи гол - 12 минути след старта Тио Уолкът вкарва за 1:0. Челси обаче изравнява чрез Дидие Дрогба, пак той бележи и победния гол. Джон Тери е заменен принудително след като е изритан с футболна обувка в лицето. Защитникът е откаран в болница, но се връща навреме, за да отпразнува трофея със съотборниците си.