Плачевната статистика на Фил Фоудън на Евро 2024. Може ли Англия да изглежда различно срещу Нидерландия? Снимка: Getty Images

Англия се промъкна до полуфиналите на Евро 2024, след като отстрани Швейцария след изпълнение на дузпи.

"Трите лъва" изоставаха в резултата, но бързо изравниха, след което вкараха мача в продължения и дузпи, за да бъдат безпогрешни от бялата точка и при петте си изстрела.

Гарет Саутгейт каза, че е изключително доволен от играчите си, въпреки че представянето на Англия за пореден път бе, меко казано, бледо.

Феновете и анализаторите очакваха много повече от футболистите от Острова преди началото на Европейското, а представянето на един от тях безспорно е най-разочароващото.

Фил Фоудън бе избран за №1 във Висшата лига през миналия сезон, но звездата на Манчестър Сити е абсолютен провал на Евро 2024 до момента.

24-годишннинят любимец на Пеп Гуардиола стартира като титуляр във всеки един от петте мача на Англия на първенството досега, но все още няма нито гол, нито асистенция срещу името си.

Срещу Швейцария Фоудън отново не успя да демонстрира огромния си потенциал. Атакуващият халф създаде само едно положение за гол и загуби притежанието на топката цели 19 пъти в рамките на 115-те минути, които прекара на терена.

Саутгейт промени схемата на игра за четвъртфинала срещу Швейцария, започвайки с трима централни бранители. Това подобри донякъде играта на Англия, но не донесе и кой знае колко радикална промяна в положителен аспект.

Селекционерът отново бе критикуван, че не използва силните страни на този отбор, които веднага бяха демонстрирани, когато Англия изоставаше в резултата.

Бреел Емболо вкара за Швейцария в 75-ата минута и на "трите лъва" им отне само пет минути да изравнят. Преди и след това играха както срещу Словакия - стабилно и безинтересно; сигурни, че няма да загубят и чакайки момент на гениалност като този при задната ножица на Джуд Белингам, гол в добавеното време или победа след дузпи.

Тази тактика сработи срещу Словакия и Швейцария, но хората са казали, че но както са казали хората - един път стомна за вода, втори път стомна за вода... Да видим дали няма да се сучпи точно срещу Нидерландия.

Ако се върнем на Фил Фоудън, интересно е, че той бе заменен от Трент Александър-Арнолд в 115-ата минута срещу "кръстоносците". Именно звездата на Ливърпул вкара петата дузпа, пращайки Англия на полуфиналите.

На Острова вече се появяват призиви Саутгейт да остави Фоудън на пейката срещу "лалетата". Някои отиват дори по-далече - Англия да започне с Айвън Тони на върха на атаката, а Хари Кейн да бъде оставен резерва.

Нападателят на Байерн Мюнхен получи някаква травма в края на продълженията и бе заменен от Тони и част от анализаторите отбелязват, че в тази формация Англия е изглеждала по-подвижна и по-опасна.

Тони също вкара дузпата си. Останалите точни от бялата точка бяха Коул Палмър, Джуд Белингам и Букайо Сака.

Полуфиналът срещу Нидерландия е в сряда, 10 юли от 22:00 ч. на "Сигнал Идуна Парк" в Дортмунд.