Григор игра равностойно, но загуби от Надал

Григор Димитров на моменти показа класна игра, но отново не успя да сглоби всички парченца от пъзела и да покаже досатъчно стабилност, за да победи Рафаел Надал. Матадора не изигра изключително силен двубой, но направи достатъчно за седми успех от седем мача с таланта ни - 6-4, 4-6, 6-3 във втори кръг на Swiss Indoors Basel.

Григор откри мача с агресивна и прецизна игра, в която личеше структуриран план, който да го изведе до първа победа от седем мача срещу Надал. Както и срещу Стаховски, испанецът потегли бавно, допусна няколко грешки и Димитров се използва момента, за да пробие още в откриващия гейм на мача. Талантът ни сервираше на изключително високо ниво в началните минути и безпроблемно затвърди за 2-0, след което стигна до 0-30, но Матадора не допусна ново пропукване.

Димитров играеше открито, точно, а и зрелищно, напомняйки за класата си с изящен минаващ удар изигран почти с гръб към корта. При 4-3, Григор не успя да направи добра серия от първи сервиси и при 30-30 атакува мрежата, но Надал го "разстреля" с удар в тялото и си заработи брейкпойнт, който материализира с класен ретур. Нататък началният удар на българина съвсем се срина и процентите му в края на сета гравитираха около 36.

Въпреки това, Григор поведе с 30-0 при 4-5, само че допусна резултатът да стане 40-40 и предаде подаването си и сета с две непредизвикани грешки от форхенд. След почивката обаче, Димитров пласира два прекрасни бекхенда, а Надал му помогна с двойна грешка и българинът рано-рано получи брейкбол, който не пропусна и поведе с 1-0.

Талантът ни трудно удържа сервиса си за 2-0, след което още веднъж се възползва от внезапния спад в играта на испанеца, за да пробие още веднъж и да се откъсне с 4-0. В следващите минути Григор за пореден път преживя болезнено познатия сценарий, в който има геймбол, но го пропуска и прави двойна грешка на брейкпойнта. Надал скоростно намали пасива си до 3-4, само че българинът показа характер и стигна до 5-4 и 40-0.

Рафа обаче не се отказа и заплашително заличи първите два сетбола, но при третия ни зарадва с грешка от ретур. Григор продължи прекрасната традиция да започва сетовете днес с пробив, като този път Надал му подари аванса в решителната част с двойна грешка на брейкбол. При 2-1 Григор набра още самочуствие с магически бекхенд уинър в ъгъла на корта, но Рафа отново се задържа в подаването му и се добра до шанс за изравняване на резултата. В следващото точка Матадора пласира ретур с рамката на ракетата, а Димитров реши да играе смач от основната линия и го заби в мрежата - 2-2.

Рафа поведе с 4-3 и за втори път в мача използва мощен удар в тялото на излезлия на мрежата българин, за да си подсигури 40-15 в подаването му. Надал проби в решителния момент и в типичния си стил мина през два брейкбола, за да подпечата седмата си победа над българина. Матадора продължава срещу Марин Чилич или Теймураз Габашвили.