Кой е Аслан Карацев? 10 факта за съперника на Григор Димитров

Руснакът не е никак за подценяване.

Истории като тази на Аслан Карацев на Откритото първенство на Австралия са рядкост. 27-годишният руснак влезе в основната схема от квалификациите и достигна до четвъртфиналите в Мелбърн.

Съперник на 114-ия в света за място в полуфиналното каре ще е нашият Григор Димитров. Първата мисъл, която идва на повечето хора, е, че предстои протоколен мач за родния ас, но това съвсем не е така. Роденият във Владикавказ Карацев е доста стабилен тенисист и подценяването му е немислимо.

С трите успеха в пресявките той вече има седем победи през последния месец, а на осминафиналите показа характер и обърна Феликс Оже-Алиасим от 0:2 сета. Преди това пък Карацев повали осмия поставен Диего Шварцман, отускайки само девет гейма на аржентинеца.

Ето 10 факта за най-изненадващия четвъртфиналист в Мелбърн.

1. Карацев е първият тенисист, достигнал до четвъртфиналите в дебюта си на турнир от Големия шлем от почти 25 години. За последно подобен подвиг направи Алекс Радулеску на Уимбълдън 1996 г.

2. Руснакът е едва седмият играч в Оупън ерата, който достига до четвъртфиналите в първия си "мейджър" турнир. Останалите шестима са Харолд Соломон (Открито първенство на Франция през 1972 г.), Брад Дрюет (Откритото първенство на Австралия през 1976 г.), Родни Хармън (Откритото първенство на САЩ през 1982 г.), Пол Анакон (Уимбълдън 1984), Брет Стивън (Откритаото първенство на Австралия през 1993 г.) и Алекс Радулеску.

3. Карацев е най-ниско класираният тенисист в ранглистата, достигнал четвъртфиналите на Откритото първенство на Австралия от 30 години насам. Патрик Макенроу, който също беше под номер 114, стигна до полуфиналите през 1991 г., където загуби от Борис Бекер.

4. Той е най-ниско класираният тенисист, достигнал до четвъртфиналите на който и да е турнир от Големия шлем от US Open 2016 насам. Тогава Хуан Мартин дел Потро попадна след последните осем във Флашинг Медоус като 142-ри в света.

5. Той е първият, който достига четвъртфинал в Големия шлем като квалификант от почти 10 години насам. За последно това направи Бърнард Томич на Уимбълдън през 2011-а.

6. Преди подвига в Мелбърн Карацев имаше девет неуспешни опита да попадне в основната схема на надпревара от Шлема. Той загуби в квалификациите на Уимбълдън през 2014 г., във всичките четири "мейджъра" през 2015 г., на всички с изключение на Уимбълдън през 2016 г. и на Откритото първенство на Франция през 2020 г.

7. Победите му над световния номер 9 Шварцман и 19-ия Оже-Алиасим бяха първите му две победи над топ 40 играчи. Той имаше само един успех над представител на топ 50 преди миналата - срещу Тенис Сандгрен, класиран под номер 48, по време на турнира в Санкт Петербург.

8. Карацев бе побеждавал Оже-Алиасим и преди, но на Чалънджър. На това ниво си разменят по една победа: Канадецът печели в Ташкент през 2018-а, а Карацев - в Рен на следващата 2019-а.

9. Неговата победа за 3 часа и половина над Оже-Алиасим беше първият му обрат от 0:2 и първи петсетов мач за Карацев в тура.

10. Световният номер 114 беше част от руския отбор, който спечели ATP Cup преди Откритото първенство на Австралия. Карацев игра и в трите двубоя за Русия при двойките - два с Евгений Донской и един с Андрей Рубльов. Сборная загуби и трите, но това нямаше значение, тъй като Рубльов и Даниил Медведев бяха безгрешни в синглите си.