Серина спечели Уимбълдън и се изравни с Щефи Граф

Серина Уилямс изравни рекорда на Щефи Граф от 22 титли на турнири от Големия шлем, побеждавайки Анджелик Кербер на финала на Уимбълдън със 7-5 6-3. Световната №1 имаше предимство в преките двубои (5-2), но и горчив опит от финала на Australian Open по-рано през годината.

Този път Уилямс показа много по-различна и солидна игра и затова заслужено грабна трофея. Опонентката й пък не успя да се превърне в едва осмата тенисистка, победила и двете сестри в турнир от Големия шлем.

Серина започна обещаващо, записвайки бърз сервис гейм, реализирайки геймбола си със своя ас №62 от началото на турнира. Американката се движеше бързо по корта и достигна до първия си брейкбол още във втория гейм.

Германката обаче неутрализира опасността и взе предимство с прекрасен бекхенд уинър, направи обаче двойна грешка, а после спаси нова точка за пробив. Серина обаче дръпна спусъка от ретур при следващия дюс и отново достигна до шанс за пробив, но пак не успя. Накрая Кербер се мобилизира и изравни – 1-1.

Световната №1 беше разнообразна от самото начало, не се притесняваше при всяка възможност да навлиза навътре в корта, а на няколко пъти отигра и ефектни стоп волета. Залагаше на най-силното си оръжие, бомбандирайки Кербер от сервис и така лесно взимаше подаванията си.

Германската тенисистка обаче демонстрираше страшно интелигентен тениси и лесно се нагаждаше към опонентката си – 3-3. В седмия гейм дойде най-дългото разиграване до този момент, състоящо се от 21 удара. При 30-15 обаче Уилямс достигна до два геймбола след воле уинър, но Кербер не се пречуби докара гейма до дюс.

Тогава Серина взе предимство, записвайки шестнадесетия си уинър в мача, а после и подаването си – 4-3. При резултат 6-5 гейма в полза на американската тенисистка тя достигна до две точки за пробив. Пропиля първата, когато не разчете правилно ситуацията и опита дроп шот, но показа железни нерви в следващото разиграване и осъществи пробив, който имаше цената на сет. Така Уилямс вече беше изминала половината път към изравняването на рекорда на Щефи Граф.

През първата част тя спечели 88% от точките на първи сервис, но пък беше направила 14 непредизвикани грешки, никоя от тях обаче не доведе до възможност за Кербер да пробие. След почивката световната №1 продължи да печели предимство при разиграванията на свой сервис, вкарвайки убийствени начални удари, които пращаха германката много зад основната линия.

Поставената под №4 в основната схема на турнира за първи път достигна до точка за пробив в седмия гейм, но той бързо беше неутрализиран с ас на Уилямс, която после взе предимство и принуди германската тенисистка да сгреши – 4-3.

Кербер продължи да се бори, но цялото напрежение беше на нейните рамене, тъй като Серина я бе притиснала до стената. След час и 20 минути игра американската тенисистка гледаше право в очите на историята, след като проби в осмия гейм и поведе 5-3. Всичко приключи с бърз сервис гейм на нула.