България загуби от Унгария за Купа "Дейвис"

Загубихме от Унгария с 1-3.

Александър Лазов не намери сили да продължи да поддържа жива мечтата ни за влизане в I група на Евро-африканската зона за купа "Дейвис" за първи път от 1988 година насам. Националът ни загуби с 3-6 4-6 2-6 от Мартон Фучович и унгарците обезсмислиха последния мач на сингъл, защото вече водят с 3-1 победи в плейофа в София. Реално, българите не успяха да се доберат до нито един сет в трите срещи на единично този уикенд.

В откриващия сет Фучович сервираше на нивото от първия си двубой от плейофа и Лазов успя да спечели само три точки на негов начален удар. Нашето момче не само, че играеше под напрежението от нуждата от нова задължителна победа, но и усещаше, че ако допусне пробив, почти сигурно няма да може да го навакса. Фучович засили още повече натиска върху психиката на нашето момче, като се добра до първия брейкбол в мача при 3-2 и веднага го превърна в брейк.

Нататък световният №234 спечели още два пъти подаването си по изключително категоричен начин и приключи сета с 6-3. По-притеснителното обаче беше, че унгарецът откри втория с пробив, а Лазов не можеше да разчита и на достатъчна подкрепа от трибуните, която да подобава на важността на мача. Фучович свали процента на първия си сервис в следващите минути и националът ни веднага се възползва, за да си подсигури три брейкпойнта при 1-2. Лазов пропиля с лека ръка шансовете, но продължи да се бори и с бляскав форхенд уинър на линията стигна до общо петия си шанс, а този път Фучович изкара удара си на половин метър в аут.

За съжаление, българинът не можа да изиграе достатъчно концентрирано следващия гейм и унгарецът проби за трети път от третия си брейкбол в мача. Двамата тенисисти се захапаха здраво до края на сета, но макар да усещаше колебанието на съперника, Лазов нямаше оръжия, с които да го използва. Фучович сбърка форхенд при 5-4 в негова полза и нашето момче получи шанс за изравняване при 30-40, но за пореден път днес загуби точката в наистина важен момент и скоро седна в стола за почивка с огромен пасив от 0-2 сета.

Лазов за първи път в двубоя успя да спаси брейкбол при 15-40 на старта на третата част, само че последва "малкото чудо" с непредизвиката грешка и рано-рано изостана с пробив. Фучович безпроблемно затвърди за 2-0 и предреши изхода на двубоя с още един удар по сервиса на българина за 4-1. Лазов спаси два мачбола при 2-5, но преклони глава след 2 часа и 15 минути на корта.