ЦСКА надхитри Литекс и отново е до Лудогорец на върха

ЦСКА излъга Литекс с 2:0 в дербито на XIV кръг на "А" група, което се изигра на Градския стадион в Ловеч.

Така "червените" записаха първа победа в Града на люляците от 2006 г. насам. Освен това възпитаниците на Димитър Пенев сложиха край на впечатляващата серия на шампионите от 36 последвателни домакински мача без загуба.

Двубоят се разви по най-лошия начин за "оранжавите", които игрово не отстъпваха на своя противник, като дори имаха и по-чистите голови положения.

В самото начало още Христо Янев затрудни неимоверно Райс М'Боли, насочвайки от пряк свободен удар топката в горния му ляв ъгъл, но алжирският национал виртуозно спаси.

Далеч по-качествено бе второто полувреме, което започна с огромно количество пиротехника от страна на агитката на ЦСКА, станала причина за спирането на мача за няколко минути.

След принудителната пауза Литекс заигра по-добре и чрез Том успя да пропилее най-чистото си положение в мача.

Бразилецът бе изпуснат от защитата на гостите при едно центриране и след негов фронтален изстрел в наказателното поле М'Боли отново прояви класа и изби.

Противно на логиката ЦСКА излезе напред в резултата в 54-ата минута. Груба грешка на Бернар Итуа на аутлинията позволи на Янис Зику да изкочи и да я прати параболично към далечната греда.

Там нахлу влезлият след почивката Грегъри Нелсън и с глава опъна мрежата на опразнената от Баривиера врата.

120 секунди по-късно Том и Трифонов се счепкаха на аутлинията, като бразилецът с леко движение с ръката отмести главата на играча на "армейците", а той от своя страна падна театрално на тревата.

Моментално съдията Ивайло Стоянов даде директен червен картон на Том, а малко след това и на Райс М'Боли, който притича да се разправя и блъска противниковите състезатели.

Литекс опита да се върне в мача и в 71-ата минута бе много близо до изравняването на резултата, но капитанът Светослав Тодоров от няколко метра нацели напречната греда с глава.

Шест минути по-късно ЦСКА съвсем отчая домакините. Зику даде чудесен извеждащ пас към Делев, чийто удар бе блокиран.

Топката обаче се върна в краката на румънския голмайстор и той хладнокръвно я копна над плонжа на Баривиера за крайното 2:0.

С тази победа "армейците" отново застанаха с равен брой точки до Лудогорец на върха във временното подреждане, като единствено малко по-добрата голова разлика дава предимство на разградчани.

В последния есенен кръг именно двата тима се изправят един срещу друг на стадион "Българска армия" в София, за да определят кой ще зимува на първото място.