Барселона с нова петица, на крачка е от първи финал

Давид Вия бе един от голмайсторите на Барселона срещу Алмерия Снимка: getty images
Давид Вия бе един от голмайсторите на Барселона срещу Алмерия
Севиля загуби само с 0:1 от Реал и има шансове на реванша след седмица Снимка: getty images
Севиля загуби само с 0:1 от Реал и има шансове на реванша след седмица

Испанският шампион Барселона почти си осигури участие на първи финал за сезон 2010/11 след като в първа среща от полуфиналите на турнира за Купата на Краля разби Алмерия с 5:0. Протоколният реванш на стадиона на Алмерия е следващата седмица.

Попаденията за Барселона вкараха Давид Вия, Лионел Меси на два пъти, Педро Родригес и Сейду Кейта. Това е вторият толкова крупен успех на „блаугранас" срещу този съперник. В мача за първенство в края на ноември Барселона би с 8:0.

Преди две седмици тимът на Хосеп Гуардиола спечели със същия резултат и първия си мач от четвъртфиналите на турнира. Тогава съперник бе лидерът в Сегунда Дивисион Бетис, а срещата отново се игра на стадион „Ноу Камп". С петте гола тази вечер Барселона мина сто отбелязани попадения за сезона - вече има 102 в актива си във всички състезания.

Лео Меси вече има в актива си 34 гола от началото на сезона, което е точно една трета от всички попадения на Барселона. Аржентинецът, както и капитанът Шави Ернандес бяха грубо фаулирани от играчи на Алмерия през първото полувреме, но останаха на терена и през второто. Меси изигра цялата среща, Шави бе заменен по средата на втората част. След двубоя наставникът на Барселона Хосеп Гуардиола обясни, че решението е взето от играчите, от него и от лекарския щаб.

Противника на Барселона за финалния мач за трофея на 20 април обаче ще стане ясен другата седмица след втория двубой между Реал (Мадрид) и Севиля. Първата среща, играна тази вечер на стадиона на Севиля приключи с успех на Реал с 1:0. Попадението бе дело на Карим Бензема, който се разписа в 16-та минута.

„Белите", чийто генерален директор Хорхе Валдано бе на трибуните въпреки че не пътува с отбора, бяха сериозно подкрепени от рефера Алберто Ундиано Майенко и неговите асистенти.

Още в 12-та минута той спести минимум жълт картон на Ласана Диара, който влезе изключително грубо в краката на Серхио Санчес. Заради нарушението Санчес не успя да довърши двубоя и бе заменен принудително.

В продължението на първото полувреме Луиш Фабиано излъга Икер Касияс и топката попадна във вратата. Падналият малко зад голлинията Раул Албиол обаче побърза да я изрита навън и заблуди съдията Майенко, който не зачете попадението. Телевизионните повторения обаче показаха, че голът на Севиля е редовен и отменен неправомерно.

След последния съдийски сигнал Икер Касияс бе ударен с бутилка, която бе хвърлена от феновете на Севиля. Вратарят обаче напусна терена без никакви проблеми.

Ако Реал отстрани Севиля това ще бъде първият сблъсък на финала на турнира между „белите" и Барселона от 21 години насам. През 1990 година във Валенсия каталунците печелят трофея след 2:0.