Себастиан Фетел: Много емоционална победа

Като "много емоционална" определи осмата си победа тази година световният шампион във Формула 1 Себастиан Фетел, който спечели Гран при на Италия и сложи край на неуспехите на Red Bull на най-бързата писта в календара.

Фетел се пребори за лидерството, след като атакува рисковано ранния водач Фернандо Алонсо - германецът стъпи с две от колелата си в тревата в зоната за сигурност на "Курва Гранде", но се беше засилил достатъчно, за да изпревари испанеца.

Веднага след това Фетел записа няколко поредни най-бързи обиколки, които му позволиха да натрупа аванс първо пред Алонсо, а след това и Дженсън Бътън с McLaren, който излезе втори.

След 53 обиколки Фетел завърши на почти 10 секунди пред Бътън, а успехът му на "Монца" се оказа една от решителните крачки на Себ към втората му поредна световна титла.

24-годишният пилот не успя да сдържи емоциите си на подиума и едва не се разплака, след като се изправи пред мофе от фенове, наводнили стартфиналната права след края на състезанието.

"Много емоционална победа - заяви по-късно Фетел. - "Монца" означава много за мен, тук състезанията са много специални. Точно тук спечелих първата си победа във Формула 1, като финиширах сега си спомних точно тази победа от 2008 година, всеки един момент от победата ми.

"Просто е невероятно. "Монца" винаги е била много трудна писта за нас, но тази година успяхме да се върнем начело на колоната и колата ми просто беше невероятна."

"Не мога да кажа, че рискувахме кой знае колко с по-късите предавки за "Монца" - максималната ми скорост не беше толкова висока, но нямахме проблеми. Не мисля кога точно ще спечеля световната титла, за мен това няма значение, карам състезание за състезание."

Фетел може да стане световен шампион още в Сингапур след две седмици, ако успее да се качи да подиума и увеличи аванса си пред най-близкия си преследвач на повече от 125 точки.