Сензационно развитие в групата на Франция! Нидерландия се изложи, Мбапе се отпуши Снимка: Getty Images

Австрия сензационно спечели група "D" на Европейското първенство, оставяйки след себе си отборите на Франция и Нидерландия.

Австрийците победиха "лалетата" с 3:2 в последния кръг от груповата фаза, а в същото време Франция стигна само до 1:1 с вече отпадналия тим на Полша и това сериозно размести крайното подреждане.

Килиан Мбапе се завърна в игра и се отпуши на европейски финали, но няма да запомни с добро двубоя.

В крайна сметка Австрия завърши начело с 6 т. пред Франция с 5 и Нидерландия с 4, като и трите тима са сигурни участници във фазата на елиминациите.

Австрия започна силно мача и в 6-ата минута поведе с автогол на Дониел Мален, който засече във вратата си прострелно центриране отляво.

Последваха пропуски и на двата отбора, а в началото на второто полувреме Коди Гакпо изравни.

Тимът на Ралф Рангник обаче отбеляза отново с първата си атака след почивката. Грилич центрира отляво, а Шмид плонжира и вкара с глава.

В 75-ата минута Мемфис Депай овладя една топка в наказателното поле и стреля от въздуха за 2:2.

Първоначално беше отсъдена игра с ръка на нападателя, но такава нямаше и голът беше признат.

Пет минути по-късно обаче Марсел Забицер завърши хубава атака с мощен удар и Австрия поведе за трети път.

В мача на Франция "петлите" наложиха по-сериозен натиск едва след почивката и се стигна до дузпа за нарушение срещу Усман Дембеле.

От нея Килиан Мбапе откри резултата в 56-ата минута и отбеляза първия си гол на еврофинали.

После обаче звездата стреля слабо сам срещу вратаря и минута по-късно Франция беше наказана.

Упамекано извърши нарушение и беше отсъдена дузпа и за Полша.

Менян спаси първия удар на Роберт Левандовски, но беше излязъл пред голлинията си и затова дузпата беше изпълнена повторно.

Този път Лева на сгреши и донесе равенството, а с него и единствената точка на Полша на това първенство.

Така на осминафиналите Франция ще се изправи срещу втория от най-заплетената група "Е", където са Белгия, Румъния, Словакия и Украйна и ситуацията е доста непредвидима.