Фетел тръгва пръв в Австралия

Световният шампион във Формула 1 Себастиан Фетел с Red Bull спечели квалификацията за първия старт от новото първенство - Гран при на Австралия на пистата "Албърт парк" в Мелбърн.

Германецът прескочи без проблеми първите части на квалификацията, а след това поведе с 0,8 секунди на съперниците си след първите бързи обиколки в третата част на сесията. Обиколката на Фетел - 1.23,529 минути се оказа достатъчна за полпозишъна и това донесе 16-ата първа позиция на Себ във Формула 1. В края на сесията шампионът записа още една много бърза обиколка - за 1.23,6, като отново никой не успя да се доближи до темпото му.

Люис Хамилтън с McLaren лиши от удоволствието двамата пилоти на Red Bull да стартират от първа позиция, след като с последната си обиколки изпревари Марк Уебър и го измести на трето място.

Другият пилот на McLaren Дженсън Бътън допълни Топ 4 и изпревари Фернандо Алонсо с Ferrari, който успя да стигне едва до петото място. Вторият пилот на Скудерията Фелипе Маса остана осми, след като имаше проблеми в квалификацията - едва успя да продължи напред в първата част на сесията, а в третата се завъртя в първата си обиколка, с все още студени гуми, след излизането си от бокса.

Виталий Петров с Renault се оказа приятната изненада днес - 6-о място на стартовата решетка, а Нико Розберг с Mercedes се пребори за 7-ата позиция. Сесията се оказа драматична за тима на Рос Браун, след като 0,089 секунди не достигнаха на Михаел Шумахер в края на втората част, за да стигне до Топ 10.

Sauber и Toro Rosso демонстрираха сериозен прогрес, а Камуи Кобаяши и Себастиен Буеми допълните първите 10 на старта. Двамата им съотборници Хайме Алгерсуари и Серхио Перес останаха съответно 12-и и 13-и, веднага зад Шумахер.

Трите нови отбора отново останаха в дъното на класирането, като Lotus пак беше пред Virgin, а двамата пилоти на HRT Витантонио Лиуци и Нараин Картикеян дори не успяха да влязат в рамките на 107% от времето на първия. Двамата може да стартират утре в Гран при на Австралия, ако стюардите им разрешат, а останалите отбори нямат нищо против те да бъдат допуснати в състезанието.